ghezel ala
تماس منابع دانلود پیوندها مقالات درباره  
   
فیلم و عکس ماهیگیری ورزشی بیماریها تکثیر و پرورش قزل آلا زیست شناسی صفحه اول
   
 
 
تبلیغات:

 

»» شیوه ها، شرایط و وسائل تخمگیری:

شیوه جداسازی مولد و تخمگیری باید به شکلی باشد که مولد تاحد امکان کمتر دستمالی شود. درجه حرارت مناسب اتاق تخمگیری، حدود 20 درجه سانتیگراد است. در این دما دست کارگرها گرم است و فشار لازم برای خارج کردن تخم و اسپرم، قابل تشخیص است. در نتیجه عملیات تخمگیری سریعتر و با حداقل صدمه دیدن مولد انجام میشود.
قبل از تخمگیری، ماهی را با ماده بیهوشی که رایج ترین آن محلول MS222 است بیهوش می نمایند. بیهوش کردن ماهی از آسیب دیدن تخمها و مولد جلوگیری میکند.
عملیات جداسازی مولدین و هدایت به سمت اتاق تخم کشی، در برخی کشورها بصورت مکانیزه انجام میشود. به ماهیان غیر آماده ، "ماهی سبز" گفته میشود. درصورتیکه مولدین در تانک های گرد نگهداری شوند، انتقال آنها به اتاق تخم کشی سخت تر خواهد بود.
»» زمان تخمگیری: فصل تخم ریزی قزل آلا به نسبت محل و درجه حرارت تفاوت میکند. ماهی قزل آلای رنگین کمان معمولا در فصل بهار تخمریزی می نماید. فصل و زمان تخمریزی را میتوان بصورت مصنوعی پیش انداخت.شیوه های مختلفی برای این کار وجوددارد:

  • تخمگیری گزینشی
  • استفاده از نور مصنوعی و کنترل زمان تابش
  • تزریق هورمونهایی نظیر هورمون هیپوفیز

:: تخمگیری گزینشی: روشی مهم است که باوجود کند بودن، اثری ماندگار دارد. با این شیوه توانسته اند ماهی قزل آلای رنگین کمان بهاره نژاد هات کریک Hot Creek را تولید کنند. نتیجه این عمل بعد از چند نسل دیده میشود.(در مورد تخم گیری گزینشی، در بخش مربوطه-در ستون چپ صفحه-توضیح کاملتری داده شده است).
:: هورمون هیپوفیز: تخریزی ماهی قزل آلا را به آسانی با تزریق هیپوفیز میتوان تسریع نمود. با این روش میتوان هیبریدهایی تولید کرد که در فصول مختلف سال تخمریزی کنند.

»» تاثیرات حرارت روی مولد و تخم:
به منظور تولید تخم خوب، قزل آلای مولد بایستی حداقل 6ماه قبل از تخمریزی در آب کمتر از 13.30 درجه سانتیگراد و ترجیها کمتر از 12.2 درجه سانتیگراد نگهداری شود.
برای تولید قزل آلای رنگین کمان با سرعت رشد بالا و تخریزی در سن 2 سالگی، در 16 ماه اول بایستی در ردجه حرارت نبتا ثابت 15 درجه سانتیگراد نگهداری کرده و سپس با رسیدن به سن بلوغ، درجه حرارت را به 12.2 درجه سانتیگراد کاهش داد.
هماهنطور که آب بیش از 13.30 درجه سانتیگراد تولید و رشد تخم را در ماهی مختل میکند، آب کمتر از 5.5 درجه سانتیگراد نیز اثر مشابه دارد.
درمورد "ماهی آزاد" با آزمایش ثابت شده که اگر تخمها در 6 روز یا بیشتر در دمای کمی بیش از 5.5 درجه قرار گیرند، می توانند درجات پائین تر را بهتر تحمل کند.
اگر تخم ماهی قزل آلا در دمای بیش از 13.3 درجه سانتیگراد قرار گیرد، رشد طبیعی نخواهد داشت.